Kućni ljubimci čuvaju mentalno zdravlje Vašeg deteta

Mentalni poremećaji u detinjstvu i psihogena gojaznost su javnozdravstveni problemi u celom svetu. S obzirom na činjenicu da nastaju u detinjstvu, zdravstveni zvaničnici širom sveta upozoravaju na na nužnost primene ranih preventivnih i interventnih mera u cilju suzbijanja daljeg širenja ovih poremećaja.

Istražujući u ovoj oblasti, naučnici Nacionalne službe za javno zdravlje u SAD – u (USPHS) su otkrili da je druženje i igra sa kućnim ljubimcima u dečjem uzrastu snažno povezana sa mentalnim zdravljem dece. Istraživanja koja su sprovedena u Australiji i Velikoj Britaniji ukazuju na povećanje motorne aktivnosti dece uzrasta 5 – 12 godina, kao i poboljšanje indeksa telesne mase (BMI) u starosnoj grupi od 5 – 6 godina za vreme šetnje i aktivne igre sa kućnim ljubimcima.

Kućni ljubimci stimulišu razvoj govorne funkcije kod dece i na taj način izazivaju efekat "probijanja leda", istovremeno smanjujući stepen socijalne anksioznosti kojoj su mnoga deca danas sklona. Psi pokazuju tendenciju prihvatanja ljudskih obrazaca ponašanja i komunikacije, što takođe može biti od velike pomoći u razvijanju emocionalnih odnosa u dečjem uzrastu.

Terapija pomoću životinja (AAT), prvenstveno pasa, značajno smanjuje nivo anksioznosti i depresivnih manifestacija, terapijski deluje kod nastanka separativnih ansioznih poremećaja i podstiče interaktivne kontakte između dece, čime se značajno unapređuje mentalno zdravlje  i umanjuje mogućnost nastanka razvojnih poremećaja.

U pomenutoj studiji koju je sproveo Bassett Medical Center  u Njujorku u cilju utvrđivanja naučne zasnovanosti tvrdnje da držanje psa kao kućnog ljubimca značajno unapređuje mentalno zdravlje u dečjem uzrastu, učestvovalo je 643 dece uzrasta 4 – 10 godina, od kojih je 58% imalo psa ljubimca. Istraživanje je potvrdilo prethodne tvrdnje, istovremeno naglašavajući i stabilnije odnose u porodicama dece sa kućnim ljubimcem. U istom uzorku, samo 12% ispitane dece koja imaju psa za ljubimca je pokazalo pozitivne rezultate na skrining testu za utvrđivanje stepena anksioznosti, za razliku od 21% zastupljenosti među ispitanicima dečjeg uzrasta koji nemaju kućnog ljubimca.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com